Matematika

 

Úvod

Novinky

Hodnotenie

Tematické plány

Osnovy a štandardy

Maturita

Súťaže

Prijímacie skúšky

Učitelia

Odkazy

 


 

 

ÚVOD

Pre niektorých je matematika ako surový zemiak - nechutí im. Na to, aby im zachutil, stačí ho uvariť. Podľa toho, ako a s čím sa podáva, môže mať zakaždým inú chuť. (R. Allen)

Mnohí z nás mali v detstve rôzne sny. Niekto chcel byť požiarnikom, slávnym objaviteľom, iný zase kozmonautom alebo pilotom. Máme v sebe túžbu niečo dosiahnuť. Avšak máloktorým z nás sa podarí dosiahnuť tieto veľké sny.

Existuje však veda, v ktorej môže každý sám používať objavy vedcov a nemusí pritom ani cestovať do vzdialených krajín alebo k iným planétam. Je to práve matematika. Tomu, kto sa zaujíma o sopky v Chile alebo pyramídy v Egypte, sa málokedy podarí dostať sa až k nim. Preto sa musí spoliehať na rozprávanie očitých svedkov, ktoré si nemôže overiť. V matematike sa však dá "preskúšať" všetko. Stačí len trošku porozmýšľať a môžeme prísť k podobným objavom ako veľkí vedci.

Už pred mnohými rokmi ľudia využívali geometriu, aby vytvorili krásne umelecké diela. Veľa maliarov sa zaujímalo
o matematiku nielen preto, že ju potrebovali v perspektíve, ale aj preto, že chceli do svojich diel niečo "zašifrovať". Napríklad Leonardo da Vinci alebo Albrecht Dürer - umiestnil vo svojom diele magický štvorec. Je v ňom skrytý nielen letopočet, ale aj veľa prekvapujúcich číselných vzťahov.

Mnohí veľkí vedci prejavovali často obrovskú radosť zo svojich objavov. Archimedes dokonca veľmi zvláštnym spôsobom. Pri kúpaní zistil, že sa jeho telo vo vode nadľahčuje. Pritom mu napadlo, že by mohol zistiť, či je koruna kráľa Hieróna celá z rýdzeho zlata. Tak to totiž tvrdil zlatník. S radostným pokrikom "Heuréka!" (čo znamená "už to mám") vybehol na ulicu. To vzbudilo v meste veľký rozruch a vraj sa tam o tom až dodnes rozpráva. Archimedes bol totiž nahý.

Prajeme Vám veľkú radosť z matematiky a mnoho úspechov pri jej štúdiu.